Kako biste spriječili potencijalne probleme u ponašanju vašeg psa, najbolje je započeti s prevencijom prije nego je pas uopće stigao u vaš dom. To se ponajviše odnosi na štence, no može se primijeniti na sve pse.
Znači unaprijed dobro razmislite što očekujete od svojeg psa, a to će vam ujedno pomoći i u samom odabiru psa. Na odluku treba utjecati sve, od vašeg životnog stila do prostora u kojem će pas boraviti.
Ako naprimjer udomljujemo psa koji će biti velik rastom – dok je štene, može vam se činiti jako slatkim što skače po vama kada dođete doma, poteže vas za rukav ili hlače, penje se u krilo dok jedete. No sada isto to zamislite kada je pas dosegao svoju maksimalnu visinu i težinu.
To NE znači da ne trebate odabrati velikog psa, već da odmah u početku učite psa one stvari koje ćete očekivati od njega kad odraste. Stvari koje su vam bitne u svakodnevnom životu.
To se odnosi na sve pse – sve što rade kao štenad će raditi i kada odrastu ako smo ih za to nagrađivali (ili je došlo do samonagrađivanja). Psima je naša pažnja, maženje, pogled, topla riječ nagrada za to što rade, i te radnje će htjeti ponavljati.
Zašto je prevencija važna?
Ako psa dok je štene nagrađujete (pažnjom, maženjem..) dok vas gricka, dok skače po vama, laje, cvili, penje se na kauč (ako to ne želite), gricka cipele – jer je tako sladak da mu ne možete odoljeti, a onda ga čim poraste počnete za to kažnjavati jer ste promijenili mišljenje, jer vas to boli ili smeta – zapravo niste pravedni prema njemu/njoj.
Psa ćete zbuniti i stvorit ćete frustraciju jer neće razumjeti zašto mu branite sudjelovanje u nečemu što mu je prije donosilo neku vrijednost (u očima psa).
Prevencijom općenito unaprijed sprječavamo cijeli niz potencijalnih problema. Sprječavamo daljnje utvrđivanje ponašanja koji je za psa poželjan a za nas nije (iz x razloga) i sprječavamo mogućnost da pas uopće otkrije da je nešto zabavno i korisno a nama bi bilo neprimjereno ili je opasno za psa.
Zato učinite psu i sebi uslugu, i unaprijed odlučite što želite i što ne želite da vaš pas radi. Budite dosljedni u odlukama jer također nije uredu da im koji put popustimo a onda se poslije opet ljutimo ili im nešto branimo.
Ovdje možete više pročitati o tome kako psi uče:
https://www.vagabond.com.hr/proces-ucenja-kod-pasa/
A ovdje o obostranim frustracijama: https://www.vagabond.com.hr/obostrane-frustracije/
Najbolje je od početka nagrađivati ponašanje koje smatrate poželjnim. Nemojte misliti da ste okrutni prema štenetu ako ga npr. ne pomazite dok se penje po vama i gleda vas sa slatkim očima. Štenetu će isto tako biti ugodno ako pričekate i pomazite ga dok su mu sve četiri šape na podu. A svakako manje ugodno ako ste ga nekada nagrađivali dok je skakao, a kasnije ga za to grubo odgurivali i vikali na njega.
No prava prevencija se dešava PRIJE nego je pas skočio. Znači cilj je da ga dosljedno preduhitrite i pomazite DOK su mu šape još uvijek na podu. Tako neće moći otkriti da je skakanje na nas ugodno/zabavno/donosi pažnju.
Dakle u idealnom scenariju ćemo paziti da psić uopće ne otkrije da je nešto vrijedno raditi a znamo da će nas smetati (ili je potencijalno opasno za psa).
Radi toga ćemo primjerice u kuhinji micati i spremati svu hranu da pas ne otkrije da je super popeti se na stol ili skočiti s prednjim šapama na kuhinjsku radnu plohu.
Za vrijeme dok pas boravi u kuhinji i pogotovo dok kuhamo nagrađivat ćemo to što su mu sve 4 šape na podu (znači da mu uopće ne padne na pamet da skoči) ili ćemo ga učiti da je super ležati na njegovoj prostirci (u kuhinji ili izvan ako uopće ne želimo da ulazi).
Svejedno o čemu je riječ najvrjednije je unaprijed uspiti prevenirati i preusmjeriti psa na nama željene radnje, pogotovo kada se radi o psu važnim i vrijednim ponašanjima kao žvakanju, trganju, hranjenju itd…
To nije uvijek lagano, no moguće je uz planiranje i management situacije i prostora gdje psić boravi.
A ako se ipak dogodi da pas nešto otkrije tada se ne bi trebali ljutnji već razumjeti da je to zapravo naš propust i da trebamo paziti da se radnja ne ponavlja i početi na vrijeme nagrađivati (u početku obilato) to što bi htjeli da pas radije radi.
To se dakle odnosi na bilo koje ponašanje, kao i za pse odrasle dobi (udomljeni psi primjerice).
Ako pse uz pozitivni pristup i metode naučimo što želimo od njih, oni će to rado činiti.
Što očekujete od psa je vaš izbor naravno (pazite da bude realno, izvedivo i ugodno i za psa), no najvjerojatnije postoji nešto što ne želite da vaš pas radi ili/i što bi htjeli da radi pouzdano. Zato odlučite unaprijed što je to i kroz prevenciju spriječite potencijalne probleme u ponašanju kod vašeg psa.