Sa psima se trebamo igrati, trebamo im omogućiti da se igraju s drugim psima i sa svojim igračkama. Za pse je igra važna jer tako izbacuju energiju, zabavljaju se i uče o životu. Psi se mogu igrati u bilo kojoj dobi, samo igru treba naknadno prilagoditi No isto tako ima pasa koji nisu zainteresirani za igru s nama, s drugim psima, s igračkama ili kombinacija navedenog. Ima pasa koji se vole igrati samo s nekim psima, samo s nekim ljudima i samo s nekim igračkama. Koji god bio slučaj, to svakako trebamo poštovati.
Potrudite se upoznati svog psa i vidjeti kakva mu igra donosi najvise veselja. No i tada treba pripaziti na psecu dob i konstituciju kako bismo bili sigurni da je takva igra ili igracka primjerena i zdrava za njega. Znaci, ako mi npr. volimo bacati frizbi, ne znaci da ce automatski to voljeti i nas pas. Mozda je pretezak za takvu vrstu skokova i brzog trcanja, mozda je premlad pa nije zdravo zbog kukova i zglobova itd…
U igri sa psom trebamo pronaci ono sto njega veseli, sto mu ne steti zdravlju, a i da ujedno nama odgovara. Igru takoder koristimo za razvijanje pozitivnog odnosa sa psom, kroz igru pas uci razmisljati umjesto da bezglavo trci i divlja, i uci se samokontroli, koja ce mu pomoci u svakodnevnom zivotu.
Ako imamo psa koji se voli igrati s nama, tada je dobro uvesti neka pravila i odmah poraditi na samokontroli. Tako npr. u igri potezanja, igra bi trebala biti pod nasom kontrolom kako bismo je mogli prekinuti na lijep nacin ako se pokaze potreba (npr pas se previse zaigra i pocne biti grub). U tom slucaju pas bi trebao nauciti signale – Pusti, Cekaj i Uzmi. U slucaju bilo koje igre pas bi trebao pouzdano znati signal Sjedni, kako bismo ga mogli kontrolirati ako trebamo predah ili je pas previse uzbuden. Ukoliko nemamo igru pod kontrolom, pas se moze zanijeti, moze poceti skakati po nama, grubo uzimati igracku, gristi nas za rukav, hlace itd…
Ako imamo psa koji se voli igrati s drugim psima, i tada treba pripaziti na neke stvari. Bitno je da je igra pod nasom kontrolom, kako bismo mogli intervenirati po potrebi. Ako igra pocne biti gruba, vrijeme je da se upletemo, razdvojimo pse (zovemo psa van iz igre i nagradujemo za dolazak) i prekinemo igru no na pozitivan nacin (bez grubosti). Trebali bismo znati i dobro citati pseci govor tijela, kako bismo vidjeli je li im ugodno u igri. No neki su znakovi ociti, kao cviljenje i bjezanje, konstantno podvijen rep, ako je jedan pas uvijek na ledima a drugi uvijek na njemu a govor tijala (onog na podu) ukazuje na nelagodu, i dr. Takoder treba paziti da veliki pas ne kotura i gazi manjega, da odrasli pas nije pregrub prema stenetu, i kada jedan pas inzistira na igri dok je drugomu dosta. Sve to moze utjecati na buduci odnos vaseg psa prema drugim psima i na njegovo zdravlje.
Ako vas pas jako voli igracke, dobro ih je rotirati i ne ostavljati ih sve uvijek dostupne. Psima igracke vremenom dosade, no ako imaju jednu ili dvije uvijek na raspolaganju, pa im iznenada nakon nekog vremena ponudimo nove odnosno stare igracke, one im se tada doimaju kao nove. Dobro je da su jedna ili dvije igracke uvijek dostupne u slucaju kada je pas sam doma i kad se pozeli sam igrati.
Igracke bi trebale biti takve da nema ostrih dijelova koje mogu otrgnuti i progutati, i da su dovoljno velike da ih cijele ne mogu progutati. No igracke su tu i da ih oni uniste, pa se nemojte ljutiti ako odmah novu igracu raskomadaju. Psima je to u prirodi da trgaju i komadaju i onda se igraju sa ostacima.
Svojim psima kupujem plisane igracke, i njima je najvece veselje vaditi ono bijelo punjenje i onda se igrati sa ostatkom, sa praznom “strvinom”. Kada im ti ostaci dosade ili ih jako usitne, nabavim im nove.
Punjenje mozete sacuvati i napraviti psece krevete ili jastuke.
Postoje takoder igracke koje se mogu puniti hranom pa one zabave psa neko duze vrijeme i mentalno ih stimuliraju (mozete biti kreativni i sami ih izraditi).
No glavno pravilo kod igracaka je da psa nadziremo dok se igra sa novom igrackom, da vidimo na koji nacin se igra, ukoliko trga pa krene jesti dijelove igracke, ta igracka nije primjerena za naseg psa – naglasak treba biti na sigurnosti.
Znaci, nemojte forsirati svog psa da se igra sa psima (ili sa svim psima) ako to ne zeli. Prirodno je za psa da tijekom odrastanja ima smanjenu zelju za igrom sa psima ili da ga uopce ne zanimaju.
Pustite ga da si sam bira prijatelje, igru i igracke. Svaki pas ima svoj karakter i svoje preferencije, i to trebamo postovati.