Mislili ste da vam vaše štene uzima puno vremena i energije? Pričekajte da uđe u pubertet
Psi okvirno ulaze u pubertet s 5, 6 mjeseci i on traje do otprilike 18 mjeseci starosti (kod nekih pasa traje i duže). Svaki će pas proživjeti pubertet na svoj način i to treba uzeti u obzir. No generalno govoreći, psu će se u to doba mijenjati ponašanje i najvjerojatnije će to utjecati na naš suživot.
Pubertet je razdoblje tijekom kojega pas iz steneta izrasta u mladoga psa. To znaci da ce pas u pubertetu imati sve vise energije, bit ce sve znatizeljniji, a koncentracija ce padati i biti ce sve kraca. Ide li to nama u prilog – najcesce ne. Cinit ce vam se da to vise nije onaj isti preslatki stenac, vec buntovnik bez razloga 🙂 No oni imaju svoje razloge – a zovu se hormoni. Na ponasanje pasa koji su sterilizirani/kastirani nece utjecati budenje hormona koji reguliraju seksulane nagone, no i dalje ce proci kroz proces odrastanja, koji je najcesce buran.
Pokusajte se sjetiti sebe u to doba, ili ste mozda i vi bas sad u procesu odrastanja? Nije lagano, je li tako? Imali smo osjecaj da nas nitko ne razumije, nije nas zanimalo sto nam drugi govore, a najmanje smo htjeli raditi ono sto se od nas ocekuje. Jesmo li mi bili namjerno “zlocesti” – ne, bili smo u pubertetu. Jesmo li danas drugaciji? Jesmo (najcesce :))
To znaci da ce i kod pasa pubertet jednoga dana proci i sve ce sjesti na svoje mjesto.
Za vrijeme trajanja puberteta moze doci do razlicitih faza unutar kojih ce pas mijenjati svoje ponasanje i raditi stvari koje do tad nismo vidjeli. To je normalno, nismo se ni mi jednako ponasali s 13, 15 ili sa 17 godina. Isto vrijedi i za pse.
Njihova ce pozornost biti rastrkana, sve i svasta ce ih zanimati, svasta ce im padati na pamet, a mi cemo im biti najmanje zanimljivi i vazni. Utoliko se trebamo jos vise potruditi, izgradnjom pozitivnog odnosa, da shvate kako mi jesmo vazni, zabavni i izvor svega najvaznijeg za njih.
Takoder psi u toj dobi znaju biti “osjetljiviji” pa je takoder vazno kakva ce iskustva dozivjeti u tom razdoblju. To se pogotovo odnosi na njihov odnos s drugim psima. Kao i kod stenaca, i mladim psima treba birati prijatelje i paziti da se druze i igraju (ako zele) sa psima koji im odgovaraju po temperamentu, kako ne bi dolazilo do sukoba. Takvi sukobi mogu imati dugotrajan i negativan utjecaj na ponasanje naseg psa prema drugim psima.
Sto raditi dok je pas u pubertetu? Ako ste radili sa psom dok je bio stene (a sto je jako pozeljno i vazno), moguce je da ce se pas poceti ponasati kao da to nikada nije ni naucio. No to ne znaci da je on to zauvijek zaboravio, no sve gore navedeno ce ga najvjerojatnije sprjecavati da pouzdano napravi ono sto zelimo. Ali to je normalno za tu dob, i zato se moramo oboruzati strpljenjem i paziti na sljedece: Raditi prevenciju gdje se moze, preusmjeravati uporno psa da radi ono sto zelimo, ponavljati i vjezbati prije naucene stvari (pa makar pas to lose izvodio no da na neki nacin odrzavamo), pruziti dovoljno fizickih aktivnosti i dati dovoljno mentalne stimulacije. Tu pomazu i treninzi (ucenje novih stvari) i interaktivne igracke – dajte im nesto da rade, nesto sto je nama pozeljno a psima od vaznosti.
Probajte shvatiti da ni psima u pubertetu nije lagano, da njima upravljaju hormoni, da rastu, da uce o zivotu i da su jos jako mladi. Sve ce to proci i onda cete vidjeti jos jednu promjenu u ponasanju, kad pas prelazi iz mladog psa u odraslog psa, i svijet kojeg su zaljuljali ce se smirivati. Sto vise truda i strpljenja ulozite dok je pas stene i dok je u pubertetu, sve ce to pozitivnije utjecati na vas zajednicki daljni suzivot.
Stenci prilicno brzo dosegnu svoju visinu i nama izgledaju odraslo, no nemojte tada smatrati da se sada vec moraju znati ponasati – to nije realno jer su zapravo jos uvijek “klinci”.
Zato nemojte ocekivati – vec im pomozite! 🙂