Znanost je dokazala da zivotinje uce bolje, brze i lakse u uvjetima u kojim se osjecaju sigurnima i kad im se na njima razumljiv nacin pokazuje/uci/trazi od njih ono sto zelimo da shvate/rade/nauce. To ukljucuje komunikaciju koja je jasna i koja potice zivotinju na suradnju – dakle na svojevoljnu suradnju, ne prisilnu. Uza sve to, motivacija ima veliku vaznost, kao i to da se zivotinja osjeca fizicki i psihicki stabilno da bi mogla primati informacije i procesirati ih.
Dakle, logika nam nalaze sljedece: ako se zivotinja ne osjeca sigurno, nije joj jasno sto zelimo od nje i prisiljavamo je na nesto protiv njezine volje, nema motivaciju te se ne osjeca fizicki ili psihicki stabilno – zivotinja nece moci kvaliteteno uciti i raditi ono sto zelimo od nje. Kvalitetno ucenje bi trebalo znaciti da nauceno vrijedi uvijek i svugdje.
Postavila bih neka pitanja vlasnicima koji vjeruju u kaznjavanje svojeg ljubimca kad ne radi ono sto zelimo i kad radi ono sto ne zelimo. Definicija kazne u grubo bi bila – dovoditi zivotinju u situaciju koja izaziva osjecaj nelagode, straha, boli, oduzimanje neke vrijednosti. Kaznjavanje utjece na fizicko tijelo i na emociju (i bez fizickog, kao što je, naprimjer, oduzimanje paznje), preko fizickog utjecemo i na emociju (osjecaj nelagode i straha nakon udarca).
- Kako se vas ljubimac osjeca dok ga kaznjavate?
- Je li vam to vazno?
- Citate li govor tijela svojeg ljubimca? Znate li ga iscitati?
- Sto radite ako vidite da vasem ljubimcu nije ugodno dok nesto uci ili dok ga kaznjavate za nesto?
- Zasto zelite kaznjavati?
- Kako se tada osjecate?
- Znate li kako vas ljubimac uci – kao vrsta (pas, macka, konj, itd…)?
- Je li vam vazno kako poboljsati odnos s ljubimcem?
- Kako se osjecate kad vidite da se vas ljubimac boji?
- Je li vam dovoljno da zivotinja poslusa nesto bez obzira na to kako se pritom osjeca?
- Zasto vam je dovoljno?
- Zasto zelite vikati na svojeg ljubimca?
- Zasto ga zelite udariti?
- Kako se osjecate ako vas ljubimac bjezi od vas ili vam ne zeli prici?
- Zasto ga tada zelite kazniti?
- Je li vam vazno da vas ljubimac rado i svojevoljno dolazi do vas i boravi kraj vas i suraduje s vama?
- Vjerujete li da mozete suradnju postici zastrasivanjem, izazivanjem nelagode, boli i straha? Sto je za vas definicija suradnje?
- Mislite li da suradnja znaci da obje strane (ili vise njih) svojevoljno zele sudjelovati u necem? Ili rijec suradnja znaci da strane moraju na silu sudjelovati?
- Zasto ne zelite pomoci svojem ljubimcu kad ne napravi nesto sto zelite? Pomislite li da jednostavno ne razumije ili vas se boji zbog prijasnjih negativnih posljedica ili nema dovoljnu motivaciju?
- Vjerujete li da sa svojim ljubimcem trebate imati odnos – moras raditi ono sto ti kazem ili ces dobiti svoje (kaznjavanje)?
- Zelite li razumjeti svojeg ljubimca (ukljucujuci vrstu, dob, spol, okolnosti, povijest zivotinje)?
- Smatrate li da je vas ljubimac vas prijatelj i dio obitelji?
- Zasto zelite kaznjavati svojeg prijatelja i svojeg clana obitelji?
- Zasto zelite da osjeca nelagodu, osjecaj gubitka, strah ili bol?
Nijedan odnos ne moze biti savrsen, odnosno to je tesko postici – no trebali bismo tomu teziti, truditi se, raditi na tome…
Sami smo si dali za pravo nametati svoju volju bicima koja su drugacija od nas, koja nisu trazila da budu “nasa” i od kojih zahtijevamo i trazimo da apsolutno budu prilagodeni nasim kalupima koji nama odgovaraju i koje smo mi zadali. Ukoliko to nije tako, primjenjujemo silu.
Radi se najcesce zapravo samo o nama.
25. Kada ce se raditi o njima?
I NE, nije dovoljno reci: pa ima hranu, setnje, igracke, paznju i topli dom. To imaju i zivotinje u zooloskom vrtu pa to ne znaci da su sretne niti da je to dovoljno ili dobro za njih. Trebamo gledati svijet i njihovim ocima, odnosno barem pokusati.
Ukoliko ne zelite kaznjavati svojeg ljubimca, no ne znate sto drugo napraviti, pokusajte kontaktirati profesionalnog trenera i strucnu osobu koja koristi iskljucivo pozitivne metode u radu. To ne znaci koristenje nagrade i klikera uz tradicionalne metode (cukanje, vikanje itd.). Pozitivan pristup ukljucuje vise od samog “mehanickog” treniranja. Taj pristup obuhvaca siru sliku, svakako ukljucuje i vaznost toga kako se ljubimac osjeca dok ga nesto ucimo, kao i u svakodnevnom zivotu.
Prosirena je zabluda da ljubimac kojega ne kaznjavamo mora biti razmazen i da moze raditi sto god pozeli. To je daleko od istine, psi pozitivnim pristupom itekako uce gdje su granice i koje je ponasanje prihvatljivo te, dapace, cesto imamo bolju kontrolu nad ponasanjem svoga ljubimca bas zato jer suraduje umjesto da se borimo i natezemo s njim/njom oko svega.
Mozete procitati i moje prijasnje clanke u kojima pisem na koji nacin mozemo imati bolju komunikaciju i odnos sa svojim ljubimcem:
Sto je to pozitivna komunikacija – http://blog.vagabond.hr/sto-je-to-pozitivna-komunikacija/
Proces ucenja kod pasa – http://blog.vagabond.hr/proces-ucenja-kod-pasa/